Czym się kierować podczas wybierania lampy stołowej?

lampa stołowa

Lampa stołowa przykładowo w jadalni bądź salonie może okazać się dość interesującym obiektem zdobiącym całą przestrzeń. Na pewno w pomieszczeniu stworzy niezapomniany klimat połączony z elegancją lub przytulnością. Mimo faktu, że lampy stołowe nie mają zbyt dużych rozmiarów, to musimy pamiętać, aby wybrać je na podstawie stylu wnętrza. Takie lampy nie tylko są w stanie zapewnić nam dobre oświetlenie, lecz także stać się pięknym oraz zauważalnym domowym dodatkiem.

Po pierwsze styl wnętrza

Pod żadnym pozorem niezalecane jest wybieranie pierwszej lepszej lampy, gdyż ważne dla nas jest, aby dobrze komponowała się z innymi dodatkami w pokoju. Dlatego, pierw się zastanów czy jesteś fanem wnętrz klasycznych, a może kompletnie to do ciebie nie przemawia i nowoczesność jest tym, czego szukasz. W przypadku, gdy nasza jadalnia bądź salon opiera się na stylu klasycznym wraz z ciepłymi kolorami, wówczas lampy okrągłe z kloszem w kształcie stożka lub walca idealnie sprawdzą się w tym scenariuszu. Przejdźmy teraz to nowoczesnych aranżacji. Nasze lampy powinny mieć różne zdobienia złote lub srebrne, które będą jednocześnie minimalistyczne i zachowane w formach geometrycznych. 

lampa stołowa

Po drugie rodzaj oświetlenia i klosz lampy

Następnym ważnym aspektem jest klosz lampy. Warto, aby przy jego pomocy żarówka była zakryta, wtedy uzyskamy przytłumione światło nierażące domowników. Ciemny klosz sprawdzi się w pomieszczeniach, w których lampa ma pełnić jedynie funkcje dodatkowego oświetlenia, a nie głównego. Analogicznie, kiedy lampa ma oświetlać dużą część pokoju, wówczas będziemy potrzebować klosza białego lub utrzymanego w jasnych barwach. Sprawdźmy teraz jakie żarówki znajdziemy w lampach stołowych:

  • żarówki halogenowe- idealnie odwzorowuje kolory (CRI 100%), możliwość zastosowania ściemniaczy,
  • świetlówki- nieco gorsze, ale nadal dobre odwzorowanie kolorów (CRI 81%), cechuje się wysoką wytrzymałością i energooszczędnością,
  • lampa LED- odwzorowanie kolorów w granicy (CRI 70-75%), jednak jest najbardziej solidna i energooszczędna.