Dywany do domu – uwaga na spód, czyli nie tylko dywany antypoślizgowe

Większość dywanów jest wykonywana maszynowo przy użyciu zaawansowanych technologii, aby imitować ręcznie robione dywany przy obniżonych kosztach. Jest to przede wszystkim czynnik ekonomiczny. Zasadniczo te dywany są wykonane z wełny, jedwabiu, nylonu, olefiny lub ich mieszanek. Bambus jest również sporadycznie używany do produkcji dywanów.

Ale cechą dywanów, którą warto wziąć pod uwagę jest podkład lub spód dywanu. Zapewnia on stabilność, ochronę przed rozwarstwianiem, mocniejsze wiązanie włókien, ochronę antybakteryjną czy w końcu większe bezpieczeństwo w przypadku dywanu podgumowanego.

Spód dywanu ma też znaczenie

Aby zachować żywotność lub rozszerzyć funkcjonalność, producenci projektują specjalne spody, które np. wspomagają ciągły przepływ powietrza. To pomaga dywanowi „oddychać”, przepuszczając powietrze, gaz i wilgoć, a tym samym zachować integralność i trwałość włosa. Chroni to również podłogę przed uszkodzeniem, a w przypadku dywanów antypoślizgowych przed upadkiem. Właściwy spód ma zatem kluczowe znaczenie, ponieważ każdy dywan bez niego ulegnie pleśniom, grzybom i większemu zużyciu. Najbardziej znanymi i popularnymi rodzajami podkładów dywanowych są termoutwardzalne, tkane, filcowe i lateksowe.

Podkłady termoutwardzalne

Większość dywanów wytwarzanych maszynowo jest wykonywana przy użyciu podkładów termoutwardzalnych. Spody typu heat-set są nakładane na dywany podczas procesu wysokiej temperatury. Zaletą tych podkładu jest jego oddychalność. Pozwala dywanowi prawidłowo oddychać, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla wielu właścicieli domów. Nawet w większości podłóg dywanowych krytych od ściany do ściany stosuje się taki rodzaj spodów. Można je rozpoznać po teksturze, która po dotknięciu jest wyraźnie szorstka.

Spody tkane

Są powszechne w dywanach. Jeśli tył dywanu nie ma żadnego materiału, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to dywan tkany. Można wtedy zobaczyć splot włókien wierzchnich w tkanych dywanach, ponieważ nie mają one żadnego materiału z tyłu. Poprawia to wentylację, ale zmniejsza właściwości przyczepne.

Podkłady filcowe

Jest zasadniczo wykonany z prasowanej wełny lub włókna akrylowego. Jego zaletą jest to, że są niedrogim spodem. Jest klejony lub wszyty z tyłu dywanu. W takich przypadkach z tyłu przyczepiane jest zwykłe włókno, zwykle włókno naturalne, aby ukryć oryginalny spód dywanu.

Podkłady lateksowe

Pod względem oddychalności dywanu, zapewniają najsłabsze właściwości z jednego prostego, ale istotnego powodu – utrudniają wentylację. Gdy dywany nie mogą przepuszczać powietrza ani gazów, mogą nie tylko one ulec uszkodzeniu, ale także podłogi pod spodem. Należy uważać też w przypadku wilgoci, bo spody mogą zatrzymywać wilgoci. Jednakże największa zaletą dywanów z takimi spodami są większe właściwości poprawiające bezpieczeństwo, jak to jest w przypadku dywanu antypoślizgowego. Lateks może negatywnie wpływać na podłogi kamienne, betonowe czy drewniane i laminowane, jednak dobrze się sprawdzi na podłodze z płytek ceramicznych lub porcelanowych.

Dywan podgumowany dostępny w ofercie sprzedażowej w tym miejscu https://sklepeureka.pl/dywany/antyposlizgowe