Jak wybrać odpowiednie lampy do łazienki?

Urządzając łazienkę należy przywiązać szczególną wagę do jej oświetlenia. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dopasować odpowiednie lampy do łazienkowego wnętrza. Pod uwagę zaleca się wziąć wielkość pomieszczenia, styl aranżacji i parametry wybieranych produktów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając lampy do łazienki?

Rodzaje źródeł światła

W większości łazienek pojawia się zarówno oświetlenie sufitowe, jak i punktowe. Ze względu na zabiegi higieniczne i kosmetyczne, odpowiednie natężenia światła w tym pomieszczeniu jest bardzo istotne. Mniejsze żarówki pojawiają się zazwyczaj w pobliżu luster. Należy pamiętać, że wybór głównego światła powinien być szczególnie dobrze przemyślany. Wśród popularnych rozwiązań występują żyrandole, plafony i oprawy sufitowe. Rozważając wybór jednego z tych elementów, warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Duże żyrandole z kilkoma żarówkami sprawdzą się w większych łazienkach. Jeśli są to wiszące elementy, powinny być umieszczane we wnętrzach z wysokim sufitem.

Wiele osób posiada łazienki o małym metrażu. Szczególnie polecanymi źródłami światła do takich pomieszczeń są plafony. Płaskie klosze zamocowane bezpośrednio przy suficie nie pomniejszają optycznie przestrzeni. Umożliwiają również równomierne oświetlenie całej łazienki. Szczególnie dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się oprawy sufitowe z żarówkami LED. Niewielkie lampy łazienkowe o nowoczesnym wyglądzie sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i bardziej przestronnych pomieszczeniach.

Korzystny wybór produktów

Poszukując lamp do łazienek należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim ważne jest to, czy wybierane elementy sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Zaleca się decydować na akcesoria z tworzyw, które nie będą podatne na korozję. Warto również zwrócić uwagę na klasę szczelności produktu, określaną symbolem IP. Za elementy odpowiednie do łazienek uznaje się zazwyczaj lampy o szczelności IP44 lub wyższej.

Dopasowanie do aranżacji

Urządzając łazienkę warto przywiązać wagę do walorów estetycznych i spójności aranżacji. W nowoczesnych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się oprawy i listwy sufitowe w chłodnych barwach. We wnętrzu skandynawskim odpowiednim wyborem może być lampa do łazienki z kloszem z impregnowanego drewna. W łazience glamour warto postawić na luksusowe żyandole i klosze ze złotymi akcentami. Odpowiedni dobór oświetlenia jest wyjątkowo istotny. Bogata oferta lamp umożliwi dopasowanie produktów do każdego wnętrza.