Nawilżacze powietrza

W sezonie grzewczym następuje zmniejszona wilgotność w domu. Nawilżacz powietrza ma za zadanie zlikwidować skutki suchego powietrza i wyrównać jego poziom.

Parametry nawilżaczy powietrza

Decydując się na zakup nawilżacza powietrza, należy wziąć pod uwagę następujące parametry; wydajność, pojemność zbiornika, zużycie energii, poziom hałasu.
Wydajność odnosi się do tego, ile wody dany nawilżacz jest w stanie odparować z powietrza. Im większy pokój, tym większą wydajność powinien mieć nawilżacz. Nawilżacze parowe są w tym przypadku najlepszą opcją.
Jeśli nawilżacz będzie często używany, należy także zwrócić uwagę na wielkość zbiornika. Odnosi się ona do konieczności dolewania wody.
Kolejnym ważnym parametrem jest zużycie energii – wpływa bowiem na koszty eksploatacji. Jeśli urządzenie zużywa bardzo dużo energii, wtedy poniesione zostaną większe koszty. Niski poziom poboru energii mają zazwyczaj nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
Poziom hałasu to także dosyć ważny parametr – warto zadbać o to, aby urządzenie nie wytwarzało go zbyt dużo.

Dodatkowe funkcje

Nawilżacze powietrza często posiadają dodatkowe akcesoria i funkcje. Najczęściej spotykane są;

  • higrostat powietrza – kontroluje wilgotność w danym pomieszczeniu, dając możliwość ustawienia pożądanej wielkości. Pełni także funkcję ochronną – nie dopuszcza do zawilgocenia pomieszczenia. Wpływa na komfort i wygodę, a także precyzję działania. Na rynku znaleźć można higrostat elektroniczny lub mechaniczny.
  • podgrzewanie wody – to dodatkowa funkcja, dzięki której można poprawić wydajność i jakość nawilżenia powietrza.
  • timer – pozwala zaprogramować urządzenie na dany czas, w jakim ma działać.
  • zbiornik na wodę – ważna jest jego wielkość i funkcjonalność, a także łatwość użytkowania.
  • automatyczne wyłączenie – stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami sprzętu. Gdy w zbiorniku nie ma wody, nawilżacz automatycznie się wyłącza.
  • filtr odwapniający – usuwa nadmiar kamienia z wody.

Nawilżacze powietrza dają wiele korzyści, wśród których najważniejsza jest ochrona zdrowia.