Nowoczesne aranżacje

Od niedawna krzesła rattanowe mogliśmy zwykle spotkać tylko w ogrodach domów jednorodzinnych lub na balkonach mieszkań. Oczywiście świetnie się tam sprawdzają, jednak coraz częściej stają się elementem wyposażenia wnętrz nowoczesnych domów, a swoje miejsce zazwyczaj znajdują w kuchni, jadalni czy równie często w salonie.

Czy krzesło rattanowe pasuje do każdej aranżacji?

Moda na meble z rattanu trwa już od kilku sezonów i prawdopodobnie nie zmieni się to na przestrzeni kilku następnych lat. Choć spotykaliśmy je tylko w ogrodach czy na balkonach, to okazuje się że krzesła z rattanu idealnie wpasowują się wystrój każdego wnętrza. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej przytulne, ciepłe i klimatyczne. Odpowiednio zestawione z innymi elementami wystroju i dodatkami, możemy uzyskać niespodziewany efekt, którego mógłby nam pozazdrościć niejeden profesjonalny projektant wnętrz. 

Znakomicie sprawdzają się w zastępstwie tradycyjnych krzeseł kuchennych, odświeżając przy tym aranżację i jednocześnie dodając jej nietuzinkowego wyrazu. Modele krzeseł wykonane z rattanu rewelacyjnie pasują do wnętrz inspirowanych stylem boho, kolonialnym czy też vintage. Równie dobrze wpisują się w najnowsze trendy tego sezonu, gdzie głównym motywem przewodnim jest powrót do natury. 

Czym właściwie jest rattan?

Rattan to nic innego jak naturalny surowiec pozyskiwany z palmy rattanowej „Calamus Rottan”. Pochodzi dokładnie z Azji Wschodniej – głównie rośnie w Malezji, Indonezji i Ekwadorze, gdzie liany palm pnących mogą osiągać nawet do 200 metrów długości i są idealne do przerabiane na plecione meble. Niezależnie czy są to meble do salonu, jadalni czy też ogrodu są obecnie bardzo popularne i chętnie kupowane do wykończenia każdej aranżacji. Ich naturalne kolory wahające się od jasnych delikatnych barw, aż po głębokie ciemnobrązowe. Choć początkowo ratanowe krzesła kojarzyły się tylko z meblami ogrodowymi, to okazuje się lepiej sprawdzają się jako wyposażenie wnętrz. Niestety rattan nie najlepiej znosi wilgoć, mróz oraz mocne promienie słoneczne – w związku z tym trzeba je chronić przed deszczem, słońcem, a także zawsze chować na okres zimowy. Korzystając z krzeseł w wewnątrz mieszkania nie musimy martwić się o ich trwałość czy pielęgnacje, bo o ile w przypadku mniejszej odporności na zmieniające się warunki atmosferyczne, tak na uszkodzenia mechaniczne są wyjątkowo odporne. Na pewno posłużą dłużej, przy tym będą cały czas wyglądać lekko w przeciwieństwie do krzeseł wykonanych z drewna.  

Warto również wspomnieć, iż krzesła rattanowe były już znane blisko 5000 lat temu, kiedy to zdobiły domy i ogrody starożytnych Egipcjan, Rzymian i Greków. W Średniowieczu popularność krzeseł rattanowych znów wzrosła. Wtedy to, do wyrobów wyplatanych używano wici wierzbowych, ponieważ dopiero na początku dziewiętnastego wieku zaczęto sprowadzać wytrzymałe i znane nam do dziś drewno rattanowe.  W związku z tym możemy być pewni, że oryginalny i nieszablonowy wygląd krzeseł plecionych był doceniany przez naszych przodków, a więc i z nami pozostanie przez wiele lat zdobiąc nasze domy, mieszkania, balkony i ogrody.