Powietrzne pompy ciepła- mądra inwestycja na lata

powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła może zapewnić efektywne ogrzewanie i chłodzenie domu. Po prawidłowym zainstalowaniu może dostarczyć do domu do trzech razy więcej energii cieplnej niż zużywana przez nią energia elektryczna. Jest to możliwe, ponieważ pompa ciepła przenosi ciepło, zamiast przetwarzać je z paliwa tak jak systemy ogrzewania spalinowego.

Powietrzne pompy ciepła- czy to się opłaca?

Pompa powietrzna to alternatywny sposób ogrzewania domu. Umożliwia ona wytwarzanie własnego ciepła ze źródeł odnawialnych i potencjalnie zaoszczędzi pieniądze na rachunkach ,za energię w dłuższej perspektywie. Powietrzne pompy ciepła dostarczają ciepło w niższych temperaturach niż kotły gazowe i olejowe.  Dobrze izolowany dom to podstawa – w przeciwnym razie ciepło wytwarzane przez pompę łatwiej się ulatnia i może się okazać, że temperatura nie osiągnie optymalnej, komfortowej temperatury.

Powietrzne pompy ciepła pozwolą zaoszczędzić więcej na rachunkach za ogrzewanie, jeśli wymieni się nieopłacalny system, taki jak elektryczne grzejniki akumulacyjne, olej, LPG (gaz płynny) lub węgiel. Jeśli wymieni się kocioł gazowy, możliwe, że nie zobaczy się dużych oszczędności- chociaż można znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla a w dzisiejszych czasach dbanie o ekologię to naprawdę ważna sprawa.

Inne opcje generowania własnej energii obejmują:

  • Gruntowe pompy ciepła
  • Panele fotowoltaiczne (na prąd)
  • Podgrzewanie wody za pomocą energii słonecznej
  • Piece opalane drewnem.
powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła- jak działają?

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej w trybie ogrzewania oraz jako pochłaniacz energii w trybie chłodzenia. Tego typu systemy można ogólnie podzielić na dwie kategorie:

Pompy ciepła powietrze-powietrze. Jednostki te ogrzewają lub chłodzą powietrze w Twoim domu i stanowią zdecydowaną większość integracji powietrznych pomp ciepła w Kanadzie. Można je dalej sklasyfikować w zależności od rodzaju instalacji:

  • Kanałowy: Wężownica wewnętrzna pompy ciepła jest umieszczona w kanale. Powietrze jest ogrzewane lub chłodzone przez wężownicę, zanim zostanie rozprowadzone kanałami do różnych miejsc w domu.
  • Bezkanałowy: Wężownica wewnętrzna pompy ciepła znajduje się w jednostce wewnętrznej. Te jednostki wewnętrzne są zwykle umieszczane na podłodze lub ścianie zajmowanej przestrzeni i bezpośrednio ogrzewają lub chłodzą powietrze w tej przestrzeni. Wśród tych jednostek możesz spotkać terminy mini- i multi-split:
  • Mini-Split: Pojedyncza jednostka wewnętrzna znajduje się w domu, obsługiwana przez jedną jednostkę zewnętrzną.
  • Multi-Split: W domu znajduje się wiele jednostek wewnętrznych obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną.

Systemy powietrze-powietrze są bardziej wydajne, gdy różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem jest mniejsza.