Rolety okienne – rodzaje i specyfika

oryginalne rolety na okna

Zasłony okienne są staromodne, do tego zbierają kurz i trzeba je często prać. Dlatego też świetną alternatywą są rolety okienne.

Rodzaje rolet okiennych

Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów rolet. Będą to przede wszystkim rolety:

  • Gładkie – jednokolorowe, wykonane z jednej płachty materiału. Są bardzo popularne, znaleźć można wśród nich szczególnie minirolety. Montuje się je do ramy okiennej.
  • DUO, czyli dzień noc – są to tzw. rolety podwójne, gdyż robi się je z pasów materiału zacieniającego, między którymi umieszcza się pasy przepuszczające światło. Wtedy nawet niewielki ruch rolety pozwala na szybką regulację zacienienia pomieszczenia.
  • Rolety austriackie – które przypominają tradycyjne zasłony, ponieważ przy pomocy systemu sznurków mogą być zwijane podobnie jak teatralna kurtyna.
  • Izolacja okienna – czyli rolety poryte warstwą aluminium, która stanowi barierę dla ciepła „uciekającego” z wnętrza domu przez okno.

Na rynku znaleźć też można bardziej standardowe modele rolet: rzymskie, plisowane, panelowe (zwane japońskimi), a także do okien dachowych.

Czym charakteryzują się rolety?

Są to przedmioty, które stanowić będą dobrą ochronę przed słońcem, nadając przy tym stylu całemu pomieszczeniu. Wygodnym rozwiązaniem są rolety na wymiar – zamówione zostaną dopasowane nawet do okna o zupełnie niestandardowych wymiarach. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją także rolety (szeroki wybór), które przystosowane są do montowania ich w oknach dachowych – zarówno wtedy, gdy dach jest poziomy, jak i spadzisty. Takie rolety umieszczone są wtedy w specjalnych prowadnicach, które pozwalają na przyleganie rolety do okna. Natomiast rolety zrobione z tkaniny powleczonej winylem lub z tkaniny zmywalnej bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak np. łazienki czy kuchnie. Jeśli chodzi o montowanie tego rodzaju konstrukcji to można wiercić na nie otwory w oknach, ale użyć można także specjalnych wsporników, do których przykręca się lub przykleja uchwyty rolet.