Wybieramy obrus na nasz stół

Okrągły czy kwadratowy – każdy zasługuje na wyróżnienie. O czym mowa? Oczywiście o stole – przecież to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Każdy stół oczywiście potrzebuje obrusu, który nada mu odpowiedniej rangi, a jak wybrać obrus na stół, aby był gustownym i szykowanym dodatkiem?

Zmierz dokładnie swój stół 

Obrusy dostępne w takich sklepach: https://witek.pl/tekstylia/obrusy/ szyte są zazwyczaj w kilku uniwersalnych wymiarach. Chodzi przede wszystkim o to, że i stoły posiadają takie standardowe wymiary, więc dopasowanie nakrycia dla nich nie powinno sprawiać trudności. Najbardziej elegancko i gustownie prezentuje się obrus, który zwisa z każdej strony po około 20-25 cm. A już na pewno nie powinien układać się na wsuniętych pod niego krzesłach. Nie wygląda to dobrze i jest bardzo niepraktyczne, ponieważ materiał plącze się między nogami, co może skutkować przewróceniem naczyń, a nawet ściągnięciem przypadkiem części zastawy. Zatem w pierwszej kolejności zmierzmy swój stół, a następnie do jego wymiarów trzeba dodać jeszcze odpowiedni zapas, który ma wisieć po bokach. Do wymiarów dodaje się więc zazwyczaj około 20 cm z każdej strony. Jeśli więc nasz stół ma wymiary 60×80 cm, to wybieramy obrus o wymiarach 100×120 cm. Natomiast jeśli posiadamy stół robiony na zamówienie o nietypowych wymiarach, to najlepszym również rozwiązaniem będzie uszycie obrusu na wymiar, chyba że uda nam się go dopasować wśród tych dostępnych w sklepach. 

Wybierzmy dobrej jakości materiał 

Najbardziej elegancko prezentują się materiały naturalne, czyli takie jak len, bawełna czy jedwab. Można również wybrać obrus z wiskozy lub tworzyw sztucznych jak poliester, które są znacznie wygodniejsze, ponieważ zwykle nie trzeba ich prasować i są znacznie bardziej odporne na różnego rodzaju plamy. Alternatywami są również mieszanki jak bawełna i poliester oraz len i bawełna. Takie połączenia z reguły wpływają na wytrzymałość materiału i takie właśnie niedogodności jak łatwiejsze prasowanie. Obrus lniany ciężko prasować, ale to materiał, który z wiekiem staje się coraz piękniejszy, czego nie można już powiedzieć o bawełnie i innych syntetycznych materiałach. Jeśli nie lubimy prasować, to możemy zdecydować się także na obrus koronkowy. Takie dodatki jak ornamentowe wzory czy ozdobne listwy i lamówki znacznie wpływają na elegancki wygląd każdego obrusa. 

Klasyczne i uniwersalne kolory

Jak wybrać obrus na stoły, jeśli chodzi o kolorystykę? Białe obrusy są najbardziej klasyczne i uniwersalne, nie musimy się więc martwić, że nie będą pasować do naszego wnętrza. Można również wybrać inne klasyczne kolory jak ecru czy beż lub wyraziste jak czerwień czy grafit. Te drugie na pewno świetnie sprawdzą się o okresie świąt. Trzeba przyznać, że wyjątkowy urok posiadają także obrusy we wzory czy kwiaty. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi szczególnie podczas przyjęć organizowanych na świeżym powietrzu. Właściwe można wybrać każdy kolor, który szczególnie przypadnie nam do gustu, ale trzeba pamiętać, aby pasowała stylistycznie do całego wystroju kuchni czy salonu.