Oświetlenie wbudowane

Różnorodność oferowanego przez producentów oświetlenia zewnętrznego jest ogromna do tego stopnia, że często trudno poznać wszystkie możliwości i podjąć najbardziej optymalną w danym przypadku decyzję.

Przede wszystkim funkcja

Rozpatrując kwestię oświetlenia naszego ogrodu wraz z budynkiem głównym i gospodarczymi oraz ogrodzeniem, warto przede wszystkim zastanowić się, jaką rolę ma ono pełnić w konkretnym miejscu. Oprawy, które mają za zadanie przede wszystkim dobre oświetlenie terenu muszą być relatywnie duże, najlepiej zawieszone wysoko (na ścianie czy słupie) i dawać światło o większym natężeniu niż lampa mająca za zadanie jedynie podkreślenie urody pięknej rośliny w nocnym krajobrazie.

Kształt i lokalizacja

Podobnie znaczenie ma sama forma lampy oświetleniowej – podjazdy czy chodniki uczęszczane częściej oraz eksploatowane również przez dzieci bawiące się jeździkami, rowerkami czy jeżdżące na rolkach, znacznie bardziej funkcjonalne będą, jeśli oświetlimy je lampami wbudowanymi w podłoże. Doskonale nadaje się do tego kostka brukowa LED, która dzięki przejęciu po prostu funkcji oświetlenia przez część podjazdu czy ścieżki, w dzień staje się niemal niezauważalna, natomiast w nocy daje bardzo efektowne światło – różnorodność kolorystyczna jest ogromna, włącznie z efektem przejścia.
Kostka ledowa dzięki swojej specyfice nadaje się nie tylko do wykorzystania w budownictwie jednorodzinnym, ale również sprawdzi się na osiedlach mieszkaniowych, gdzie poza funkcją oświetleniową i estetyczną, układana np. w kształt strzałek wskazujących kierunek ruchu, może spełniać również rolę użyteczną.