Dawniej ludziom znacznie trudniej było dbać o wygląd ubrań, bo nie dysponowali takimi sprzętami AGD jak obecnie. Nie było pralki ani proszków piorących, a żelazka zasilane węglem mocno odbiegały od współczesnych modeli.
Na czym polega przewaga żelazka parowego nad wcześniejszymi wersjami?
Po pierwsze jest ono znacznie lżejsze i cechuje się delikatnością ruchów. Po drugie posiada parową dyszę, która dba o to, by ubrania były bez zagnieceń i załamań. Po trzecie żelazko parowe ma stosowny dozownik, gdzie można dopasować ilość wody do aktualnych potrzeb. Dzięki temu rzeczy są nie tylko ładnie wyprasowane, ale i lekko nawilżone, co dodaje im dodatkowego połysku i świeżości.
Współczesne żelazka nie brudzą ubrań, a dziury i przypalenia są raczej efektem naszego rozkojarzenia niż defektem technicznym żelazka. Poza tym obecnie znacznie prościej je kupić, bo można to zrobić tradycyjnie w sklepie lub zamówić online za pośrednictwem sklepu internetowego, lub serwisu aukcyjnego.
O czym trzeba pamiętać podczas użytkowania żelazka?
Po pierwsze, by je odrobinę nagrzać przed prasowaniem, bo to poprawi jego przyczepność i płynność ruchów. Po drugie należy sprawdzić, czy dozownik z wodą jest pełen. Prasowanie na sucho mogłoby zniszczyć bardziej delikatne tkaniny. Przed przystąpieniem do prasowania, warto również sprawdzić stan techniczny kabla, bo wszelkie jego usterki mogłyby grozić porażeniem przez prąd.
Równie surowo zabronione jest rozkręcanie lub grzebanie w nim za pomocą śrubokrętów, lub innych metalowych przedmiotów, gdy znajduje się pod napięciem. Takie nierozsądne działanie może skończyć się tragicznie, ze śmiercią włącznie. Ostatnią może nieco banalną poradą jest to, aby wyłączać je przed wyjściem z domu. Niestety wiele osób o tym zapomina, co w najlepszym przypadku kończy się awarią urządzenia, a w najgorszym pożarem całego domu. Co prawda współczesne modele mają czujnik, który po osiągnięciu wysokiej temperatury samoczynnie wyłącza żelazko, ale to nie zwalnia nas z odpowiedzialności.